top of page
услуги косене от avisnight
Print-MainLogo of AV Insight
av insight mowing

Често задавани въпроси 


Какво е мулчиране?
 

Мулчирането е процес, при който окосената трева се раздробява няколко пъти във фин мулч, който след това остава на повърхността като естествен тор. Специални мулчиращи остриета с двойна режеща равнина и кръгъл мулчиращ модул се използват при декоративни тревни площи, докато системите с напречни остриета или косачките се използват предимно при висока трева.

Какво е косачка с мулчиращ апарат?

Косачка с мулчиращ апарат е специализиран уред, който не само коси тревата, но я раздробява на малки частици. Тези частици се разпръскват обратно върху тревната площ, където служат като естествен тор, предпазват почвата от изсушаване и подобряват нейната структура.

as-470-mulch-web-jpg.jpg

Предимства на използваната техника

Косачките предоставят многобройни ползи за ефективно управление на растителността. Те са изключително ефективни при косене на трева, храсти и плевели, като предлагат:

  • Отлична производителност на рязане

  • Способност за справяне с гъста растителност

  • Адаптивност към неравни терени и стръмни наклони

  • Подобрена безопасност

  • Ефективно мулчиране

  • Издръжливост, бързина и прецизност

Image by Santeri Liukkonen

Кои зони са подходящи за третиране и обработване?

Косачките могат да се използват на различни терени:

  • Ферми и селскостопански площи

  • Крайпътни територии

  • Спортни игрища и детски площадки

  • Овощни градини и лозя

  • Паркове и зони за отдих

  • Тревни площи около язовири

  • Жилищни имоти с по-големи тревни или обрасли площи

Lawnmower

Полезни съвети

av insight mowing service

Косене

 При косенето се регулира височината на тревостоя. По този начин се осигурява по – голям достъп на светлина и въздух до възела на братене и до приземните части на тревите, при което се стимулира издънкообразуването и се увеличава количеството на листната маса. Интензивно поддържаните тревостои/височина не бива да се оставят по – високи от 5 – 8 см. При по – голяма височина растенията етиолират, стъблата са с по – слабо развита механична тъкан. Това води до понижаване устойчивостта към абиотичен и биотичен стрес. 

косене на дворове и строителни площадки

Градски паркове

   Когато тревни площи са изградени за паркове и градини от ниски треви (Poa pratensis, Festuca rubra), се косят на височина 3 – 4 см, а при доминиране на Lolium perenne – 4.0 – 4.5 см. При засушаване височината на косене се увеличава съответно с 0.5 – 1.0 см, а при влажни периоди се намалява с 0.5 – 1.0 см. При сянка и отслабнал чим се коси по – високо. При косене не трябва да се отнема повече от 30 – 50 % от листната маса (1/3 от височината). Това са изкуствено създадени тревни площи задължително с поливна система.

av insight mowing solar panels gardens

Честота на косене

 При чести валежи, поливане, подхранване и ниско косене се коси по – често. През април – май, когато има усилен растеж е необходимо да се коси и до два пъти седмично.

С честота коситба освен, че се намалява засенчването се подобрява и аерацията за по – ниските треви, а се задържа братенето и растежа на по – високите. Ниското косене при засенчени и засушени площи изтощава тревите.

avinsight solar panels mowing

Фотоволтаични електроцентрали и градини

При ниви, градини и ливади с изградени ВЕИ, паркове, овощни градини, лозя са предимно с плевели и треви с дебели и твърди стъбла. Поддържането е трудоемко и изисква специализирана техника за косене.

Когато  това са площи във фотоволтаични електроцентрали, трева с височина над 30 см, която се намира под конструкция води до силно снижаване на отразената радиация със завишено разсейване, а при двулицеви панели намалява производството с над 10-15 %, т.е. намалява ефективността на цялата централата.

повреда на фотоволтаик
прегаряне на фотоволтаик

Когато се допусне тревата да израсне с височина над 80 см. тя засенчва най -долния ред на панелите, като  предизвиква горещи зони, затруднява циркулацията на въздух под конструкцията и естественото охлаждане се влошава при високи температури на въздуха. Панелите прегряват, спада не само производителността, но често води до поява на горещи зони и повреди.
Косенето като операция елиминира не само засенчването, дейността подобрява рътенето на тревата, сгъстява се тревният чим, намаля предпоставките на завишено количество прах на панелите и необходимостта от често миене с мека вода. Като краен резултат добре подържаната тревна площ подобрява добива, ефективност и се снижават експлоатационните разходи.  Новата трева е крехка и подходяща за паша от овце. В зависимост от натрупаната влажност в почвата през есенно - зимния сезон поддържането на тревната площ е препоръчително от 3 до 4 пъти в периода  март – октомври.

Image by Andreas Gücklhorn

Мулчиране

Вид на косене или операция, последваща сърпово косене е силно препоръчителна за всяка тревна площ.

Градски паркове

Отрязаната листна маса, когато не се отстрани от тревостоя предпазва от изсушаване, образуване на мъхове и е източник на хранителни вещества след минерализацията им. Тревният чим обаче не бива да се задушава. При влажни периоди и през есента окосената трева се събира.

Препоръчително е да се коси при суха трева и почва. По този начин се предотвратява уплътняването на почвата, което от своя страна нарушава аерацията,а от там и минерализацията,  съответно храненето при растенията. Намалява се разпространението на фитопатогените.

По възможност при следващо косене посоката да се сменя. Такава промяна на посоката на косене се препоръчва и ако тревата е на по – светли и тъмни ивици.

ФЕЦ

При мулчиране на тревата във 

фотоволтаични електроцентрали не се налага изнасянето й извън територията на централата, с което се намаляват разходите. Същата бързо изгнива и подобрява качествата на почвата. 

При мулчирането на тревата във ФЕЦ се минимизират и предпоставките от пожари. При сърпово косене на тревата и неизнесено сухо сено през горещите летни месеци действа като катализатор за възникване на пожари. Като краен резултат, правилната и добре поддържана тревна площ във всяка фотоволтаична електроцентрала води до оптимизиране на добива на електрическа енергия, намаляване на експлоатационните разходи и снижаване на предпоставките от значителни щети и необратими загуби.

Image by Nico Smit

Най-често срещани PV системни повреди и как да се поправят

burned panels avinsight

Изгорял панел след прегряване

av isnight burned panel through termo camera

Гореща зона ускоряваща стареене на клетките и повреди

av isnight photo solar panels

Повреди от спиране на циркулацията на въздух и естественото охлаждане при висока тревата

Solar Panels on Trees

Когато слънчевият панел е засенчен, токът не може да тече около слабите клетки, причинявайки ефекта на горещата точка. Токът в крайна сметка ще се концентрира в няколко клетки, което ще доведе до тяхното прегряване и стопяване.

Една от най-разпространените причини за повреда на слънчевия панел или опасност от пожар е ефектът на горещата точка. В резултат на това е жизнено важно да се използват байпасни диоди при конструирането на фотоволтаични системи, за да се гарантира, че токът може да протича покрай слабите клетки, докато въздействията от засенчване се намаляват при различни ситуации на засенчване. Друг подход е използването на оптимизатори, електронни устройства които драстично премахват спада  в стринга/ струната и подобряват ефективността.

Горещите  зони и точки все още са широко разпространени при PV модулите, но се очаква и тази тенденция и да продължи защото, PV модулната технология напредва до по-тънки пластини, по-големи площи на панела и по-тънки рамки на слънчевите панели които са по-податливи на микропукнатини  не само по време на производствените, транспортните и монтажните процеси.

Причини са и: 

  • Засенчване от дървета, местни предмети и висока трева

  • Засенчване от значително количество прах и птичи, биологични замърсявания

  • Прегряване на модулите от наличие на трева под тях и затрудняваща движението на въздуха и естественото охлаждане

Image by Andres Siimon
Image by Mariana Proença

Горещи петна по повърхността на соларните модули са широко разпространени и използват голямо количество от мощността на модула.Понастоящем знаем, че хвърлените сенки създават горещи точки.

И така, от къде идва засенчването на клетките?

  • Сянка от предмет близо до, пред или над слънчевият панел, като високи треви, храсти, дървета, хора или оборудване е една от основните причини.  Тревата силно влияе не само на температурата, но и на количеството радиация. Отразената светлина се разсейва над 90% при високи треви и влошава албедото при двулицевите- бифациални модули, с което намаля ефективността им;

  • Друга типична причина е запушване, засенчване на стъклената повърхност, причинено от прах, сажди,  мазен прашец от слънчоглед, рапица и изгорели газове , което спира светлината да навлиза в клетката и част от светлината не преминава;

  • Недостатъци в дизайна на някои видове силициеви клетки, известни като мултикристални или поликристални клетки  също могат да доведат до горещи точки.

  • Грешки в проектирането - с насищане на мощността инсталирана на квадратен метър земна площ и недостатъчното разстояние между редовете частично се засенчват най -долните редове при ниско слънцестоене от ноември до март, проблем съществуващ през целия експлоатационен живот на електроцентралата.

Горещите точки могат да имат голямо влияние върху близките клетки, които  намалят  добива не само на панела, но и на целия низ и вероятността от повреда е висока, ако не бъдат открити навреме.

Горещите точки не се появяват просто от нищото. Натрупването на топлина, което може да бъде причинено от различни обстоятелства, винаги има причина. Ако вашата система от слънчеви панели има малък въздушен поток , повишава  се температурата под тях поради висока трева, като добавим и работната температура на панелите  се увеличава вероятността за прегряване, а  като краен резултат - ускорено стареене и повреди.

За да се предотврати прегряване на панелите е необходимо да се поддържат тревните площи до и под слънчевите панели, което ще  осигури естествената вентилация  на въздуха и повишена отразена радиация. Инсталирането на оптимизатор на мощност е вид електронно устройство, което автоматично ограничава изхода на енергия когато температурата е твърде  висока и е най-добрият подход за избягване на прегряване, но това е необходимо да се предвиди още на етап проектиране.

Image by CHUTTERSNAP

​​​​

Какво трябва да направим?

  1.  Винаги и своевреммено подържайте тревната площ. Осигурете въздушен поток
    Косете тревата под и около панелите редовно. Това намалява горещите точки и подпомага охлаждането дори при безветрие.

  2. Използвайте байпасни диоди
    Те предотвратяват образуването на горещи точки, като позволяват ток да тече при засенчване или повреда.

  3. Подобрете топлинните качества
    Специализирано стъкло и заден лист с висока топлопроводимост спомагат за разсейване на топлината.

  4. Поддържайте панелите чисти
    Редовното почистване предотвратява натрупване на прах и мръсотия, които увеличават ефекта на гореща точка.

  5. Използвайте система за слънчево проследяване
    Тя насочва панелите към слънцето през целия ден, но увеличава разходите за поддръжка.

  6. Монтирайте под правилен ъгъл
    Ъгълът влияе на охлаждането, натрупването на прах и ефективността. Проверете оптималния ъгъл за вашето местоположение. Правилно проектирайте отстоянието между модулите за да избегнете засенчване от редовете на най-долния ред клетки.

  7. Премахнете препятствията
    Избягвайте сянката на дървета, храсти, сгради или твърде близко разположени панели. Не монтирайте  пилони за сензори  и приемници за мълниезащита в близост до панелите. Оставете достатъчно разстояние между конструкция , инвертори и сгради за повишаващи станции.

Допълнителна информация

trematon-1-claire-takacs-1024x683.jpg

1

Професионалните градинари и озеленители се доверяват все по често на специализирана техника.

Озеленителите и градинарите проектират, изграждат и поддържат зелени площи – частни градини, паркове, крайпътни терени, спортни съоръжения и др.  Те съчетават качество с икономическа ефективност, затова все по-често се доверяват на Ей Ви Инсайт за прецизни решения в градинарството и озеленяването.

2

Висока ливадна трева

Тъй като косенето на ливади, овощни градини и крайпътна зеленина може да се извършва само веднъж или два пъти годишно, тревата, трайните насаждения и храстите могат да израстват до 100 cm и повече височина.

Машините които използваме осигуряват висока производителност и изключителни резултати при  тези условия.

3

Цветни поляни

Естествена среда за пчелите, цветните поляни имат важен принос за биоразнообразието и опазването на нашата екосистема. Цветните ливади могат бързо да израснат до 40 cm височина преди цъфтеж и трябва да се косят 3-4 пъти годишно. Нашите косачки за трева са и мулчиращи апарати  и помагат в грижите на цветни ливади.

© 2025 AV Insight

© 2025 AV Insight

Площи подготвяни за строителни площадки

Предлагаме професионално косене и подготовка на големи тревни площи за строителни площадки, като извършваме всички необходими дейности за осигуряване на чист и равномерен терен. Осигуряваме качествено почистване на площите, което не само улеснява подготовката на терена за строителни дейности, но и намалява риска от ерозия и замърсяване на околната среда. Нашите услуги са напълно съобразени със стандартите за безопасност и ефективност, като осигуряваме оптимални условия за стартиране на строителния процес.

Image by James Sullivan
bottom of page